Site Haritasıİstek ve Öneri Formu
MR Cihazı
Hastanemizden Duyurular
ETKİNLİK TAKVİMİ
MR Cihazı
MR görüntüleme vücudun tüm doku ve organlarından radyasyon kullanılmaksızın ayrıntılı görüntülenebilmesine olanak veren en gelişmiş tıbbi görüntüleme yöntemidir.

Temel çalışma prensibi bir manyetik alan içerisinde insan vücuduna radyo dalgaları gönderilmesi ve buna cevap olarak alınan sinyallerin bilgisayar yardımıyla görüntüye dönüştürülmesidir.

İnceleme için hasta geniş tünel benzeri her iki ucu açık cihaza yerleştirilir. İnceleme herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Manyetik alanın dokulara bilinen bir zararı yoktur.

MR teknolojisinin fiziksel temelleri 19 yy.da bulunmuştur. Sağlık alanında görüntüleme amacıyla kullanılması için bir yüzyıl daha gerekmiştir.

1980'li yılların sonlarında yaygınlaşarak kullanılmaya başlanmıştır. Klinik kullanımının yaygınlaşması MR teknolojisinde hızlı gelişmelere yol açmıştır. 1990'lı yıllarda daha çok görüntü kalitesinin iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalar, 2000'li yıllarda hastaların bu inceleme sırasında daha rahat olmalarını da hedefleyecek şekilde giderek artmaktadır.

Tıbbın birçok dalında birincil ve vazgeçilmez görüntüleme yöntemidir. Ayrıca önceden manyetik alan nedeniyle yapılamayan birtakım işlemler, uygun malzemelerin üretilmesiyle yapılabilir hale gelmiştir. Bunlardan biri olan MR eşliğinde meme biyopsisi veya tel ile işaretleme merkezimizde de uygulanmaktadır.
Kurumlar
T.C. Sağlık Bakanlığı
Türkiye Kamu Hast. Kurumu
Nevşehir Valiliği
Nevşehir Belediyesi
Nevşehir Üniversitesi
Nevşehir Sağlık İl Müdürlüğü
Kurumlar
Nevşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü
Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği
Nevşehir Devlet Hastanesi
Ürgüp Devlet Hastanesi
Nevşehir Ağız ve Diş Sağ. Merk.
Kozaklı Fizik Tedavi Hastanesi
Önemli Linkler
MHRS Randevu
Hastane Laboratuvar Sonucu
BİMER
E - Nabız
E Bodro
Kurumsal E Posta
Kurumlar
Sağlık Bakanlığı E Posta Sistemi
Sağlık Bakanlığı Bilgi Edinme
Sağlıkta Buluşma Noktası
+90 384 228 50 50
MESAJ
Nevşehir Devlet Hastanesi
Copyright ©2015 Web Tasarım medyatör